האבות – המגזין של האבות בישראל, כי גם להם יש הרבה מאוד על הראש ביומיום, צריך מקום לפרוק

איך מתמודדים עם אלימות בין אחים?

איך מתמודדים עם אלימות בין אחים?

אלימות בין אחים היא אחת התופעות השכיחות ביותר במשפחות. איך הכי נכון להתמודד עם אלימות מסוג זה ומתי חשוב לערב מומחים?

זה קורה כמעט בכל בית בישראל ובעולם – אלימות בין אחים. בין אם מדובר באלימות מילולית, אלימות פיזית או שילוב בין השתיים, אלימות בין אחים היא תופעה נפוצה ביותר. יש האומרים שבית שאין בו אלימות בין אחים מתנהל באופן שחורג מהנורמה. אותם מומחים טוענים כי המריבות בין האחים מלמדות אותם שיעורי חיים חשובים ומאפשרים להם לגבש את דרך ההתמודדות שלהם עם הסביבה.

אלימות בין אחים יכולה להיות עניין נקודתי, כלומר מריבה על משחק, צעצוע או תשומת לב מצד ההורים. אלימות מסוג זה יכולה להיות מלווה בבכי, בצעקות, במילים פוגעניות ובחלק מהמקרים אפילו באלימות פיזית. ישנם מומחים הטוענים כי בשלב זה התפקיד של ההורים הוא לא להתערב כלל. הסיבה לכך היא שהתערבות של ההורים הופכת אותם בעצם לשופטים. ככאלו, עליהם לקבוע עמדה ולהחליט "מי צודק". ההחלטה של ההורה לטובת אחד הילדים בעצם הופכת את שניהם לבני ברית נגד הילד השני, וכך עלולים להיווצר מתחים משפחתיים מיותרים שבעתיד יהפכו למשקעים של הילדים נגד ההורים.

במקום זאת, כאשר ישנה סיטואציה של אלימות בין אחים, על ההורים לאפשר להם לנהל את המריבה, עד גבול מסויים. כלומר, מטבע הדברים, אם המריבה גולשת לאלימות פיזית, על ההורים להתערב כדי להפריד. אולם, כל עוד המריבה היא בגבולות הגיוניים, יש לאפשר לאחים למצוא את הדרך להתווכח ולאחר מכן את הדרך להשלים זה עם זה.

התיווך של ההורים, אם כן, הוא פעמים רבות דווקא להתנתק מהסיטואציה ולאפשר לאחים ליצור את הגשר ביניהם מחדש. בדרך הזו כל אחד מהם ילמד את גבולותיו שלו וכן את גבולותיו של האחר, כך שבעתיד מערכת היחסים ביניהם תהיה מיטבית.

אלימות בין אחים – מתי מערבים מומחים?

יש כמה נורות אזהרה שיכולות להעיד כי יש צורך בהתערבות של מומחה כדי להתגבר על אלימות בין אחים:

  • פגיעה בדימוי העצמי – כאשר אלימות בין אחים מובילה לפגיעה בדימוי העצמי של אחד האחים, יש צורך לשקול לסייע לו באמצעות טיפול רגשי תואם. הטיפול הרגשי יכול לחזק את החוסן הנפשי של אותו הילד ולאפשר לו להתנהל בביטחון אל מול הסביבה המקיפה אותו.
  • נתק בין האחים – אלימות בין אחים עלולה להוביל לנתק משמעותי ביניהם. בשלב הזה מומלץ לשקול פנייה למומחה אשר יאפשר לאחים ללבן את הדברים ביניהם ולהחזיר את הקשר ביניהם לפסים תקינים.
  • פגעה פיסית – אם אלימות בין אחים מובילה לפגיעות פיזיות, חשוב לשקול לערב אנשי מקצוע מתאימים אשר יסיעו לאחים לנקוט בדרכים לא אלימות וכן ללבן את אי ההסכמות ביניהם בצורה מתונה יותר.
צוות האבות

צוות האבות

צוות האבות מורכב מכמה אבות ישראליים אשר רוצים לספר לכם את הדברים החשובים ביותר בעולם שלהם, מהיומיום ועד לעולם המשפחה שלהם.

יש לך מה להגיד על זה?