האבות – המגזין של האבות בישראל, כי גם להם יש הרבה מאוד על הראש ביומיום, צריך מקום לפרוק

דיכאון אחרי לידה

דיכאון לאחר לידה היא הפרעה שכיחה הפוגעת באמהות טריות לאחר לידה. זה גורם למגוון של תסמינים כמו שינויים במצב הרוח, חרדה ואפילו מחשבות אובדניות.

הפרעה זו אינה נגרמת עקב חוסר תמיכה מבן הזוג או מבני המשפחה. אולי הם יוכלו להציע תמיכה רגשית להורים אבל הם לא יכולים לקחת את כל הכאב והלחץ שעוברת אם טרייה.

דיכאון לאחר לידה, הידוע גם בשם דיכאון לאחר לידה או תסמונת שלאחר לידה, יכול להשפיע על מצב הרוח של האישה לאחר לידת ילד.

התסמינים של מצב זה כוללים תחושת עצב וחוסר תקווה, חוסר אנרגיה ומוטיבציה, שינה יותר מדי או מעט מדי, או תחושות של חוסר ערך.

למרות שקשה מאוד לזהות את הסימפטומים של דיכאון וחרדה לאחר לידה, חשוב לעקוב אחר בריאותך הנפשית במהלך תקופה זו. בעזרת עזרה מקצועית, ייתכן שתוכל למנוע מהתסמינים להחמיר או לפתח כישורי התמודדות חדשים שיכולים לעזור לך להתמודד עם מצבך הבריאותי הנפשי.

מה זה דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה הוא סוג של דיכאון שחלק מהנשים חוות לאחר לידה. זה מתרחש בדרך כלל בחודשים הראשונים לאחר הלידה ומשפיע על נשים יותר מגברים.

ניתן לטפל בדיכאון לאחר לידה באמצעות ייעוץ ותרופות, אך חשוב לציין כי כל דבר שעושים צריך להתייעץ עם איש מקצוע שמבן בעניין.

דיכאון לאחר לידה אינו רק ירידה רגשית לטווח קצר לאחר לידה. זה עשוי להתחיל זמן קצר לאחר הלידה או בגיל 6 חודשים, אבל זה יכול להגיע למשך זמן ארוך.

התסמינים כוללים שינויים במצב הרוח, חרדה, נדודי שינה, עצבנות, חוסר מוטיבציה ורגשות אשמה או חוסר ערך.

לנשים עם דיכאון לאחר לידה יש סיכוי גבוה פי שניים לעלות מחשבות על פגיעה בעצמן או בתינוקות שלהן.

נשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה חוות לעתים קרובות תחושות כמו ספק עצמי, חוסר ערך, חוסר תקווה או אשמה לגבי יכולות ההורות שלהן עקב דאגה לגביהן.

התסמינים של דיכאון לאחר לידה כוללים אובדן עניין בדברים שנחשבו פעם מהנים, הרגשה של חוסר תקווה או חסר אונים, שינויים בתיאבון ודפוסי שינה, חוסר יכולת להתרכז במשימות היומיומיות ומחשבות על פגיעה בעצמך או באחרים.

כמה גורמים לדיכאון לאחר לידה כוללים

דיכאון לאחר לידה הוא תקופה שכיחה וקשה לאמהות ולילדיהן. ישנם גורמים שונים שעלולים להוביל להפרעה זו, כגון שהות ממושכת בבית החולים, חוסר שינה או אתגרי הנקה.

דיכאון לאחר לידה הוא הפרעה נפשית שמתחילה לאחר לידה של תינוק ונמשכת בדרך כלל מספר שבועות או חודשים. זה יכול לגרום לשינויים חמורים במצב הרוח, אשר יכול להיות קשה מאוד להתמודדות עם האם הטרייה.

יכול להיות לכך כמה סיבות:

– חווית לידה טראומטית.

– אובדן אנרגיה ורצון לטפל בתינוקך לאחר הלידה.

– קשיים ביצירת קשר עם תינוקך ותחושת מבודדות מאמהות טריות אחרות.

זה יכול לבוא לידי ביטוי בשלל הפרעות. הרגשה מוצפת מאחריות, קוצר רוח או התקף חרדה.

כאשר לאישה יש דיכאון לאחר לידה, היא עלולה להיאבק להתמודד עם אתגרי האימהות. התסמינים עשויים להשתנות בהתאם לכמה זמן זה נמשך ועד כמה הוא הופך להיות חמור.

איך מטפלים בדיכאון אחרי לידה

ניתן לטפל בדיכאון לאחר לידה באמצעות פסיכותרפיה, פעילויות פנאי כגון יוגה, טיפול באומנות וטיפול בעיסוי. ישנם גם כמה טיפולים משלימים כמו דיקור סיני ורפואה סינית שיכולים לעזור להקל על התסמינים.

הטיפולים יכולים גם לסייע במניעת הפרעות מצב רוח לאחר לידה להופיע שוב בעתיד.

הטיפול בדיכאון לאחר לידה תלוי בשאלה האם המטופלת חוותה זאת בעבר או לא, וכן במידת החמרה של הסימפטומים שלה.

ישנם סימנים רבים שיכולים להעיד על דיכאון לאחר לידה. סימן נפוץ אחד הוא השינוי במצב הרוח שהאם חווה. היא עשויה לגלות שהיא מרגישה עצבנית, עצובה ועוד.

המפתח העיקרי לטיפול בדיכאון לאחר לידה הוא לזהות את הסימנים והתסמינים שלו ולפנות אליו עזרה בהקדם האפשרי.

פסיכותרפיה לאחר לידה מטרתה לסייע לאמהות להתמודד עם תחושות הקשורות לטראומה שלאחר לידה תוך חיזוק הקשר ההתקשרות שלהן עם ילדיהן ועצמן באמצעות מפגשים טיפוליים.

איך לתפקד במהלך דיכאון אחרי לידה

למי שמתקשה להתמודד עם דיכאון לאחר לידה חשוב לפנות לעזרה מקצועית בהקדם האפשרי שכן מצב זה עלול להיות מסכן חיים אם לא מטופל כראוי!

דיכאון לאחר לידה יכול לקרות לכל אמא טרייה וחשוב לה ולמשפחתה לדעת כיצד לתפקד בזמנים הקשים.

אמהות טריות רבות סובלות מדיכאון לאחר לידה בשלב זה או אחר. אבל זה לא משהו שצריך לטפל בו רק באמצעות תרופות,

יש גם דרכים אחרות שתוכל לעזור ליקירך בתקופה הקשה הזו כמו:

פעילות גופנית, טיפול רפואי, טיפול, חינוך כיצד לטפל בתינוק ויצירת תמיכה רֶשֶׁת.

דיכאון לאחר לידה הוא מצב חמור הדורש תשומת לב על מנת שבריאותם של האם והתינוק תשתפר. זה לוקח זמן אבל עם הזמן הם יראו שיפורים בכל תחומי החיים שלהם לאחר התמודדות עם דיכאון לאחר לידה.

צוות האבות

צוות האבות

צוות האבות מורכב מכמה אבות ישראליים אשר רוצים לספר לכם את הדברים החשובים ביותר בעולם שלהם, מהיומיום ועד לעולם המשפחה שלהם.

יש לך מה להגיד על זה?