האבות – המגזין של האבות בישראל, כי גם להם יש הרבה מאוד על הראש ביומיום, צריך מקום לפרוק

הסכם ממון בחיי נישואין – למה זה חשוב?

בין אם אתם מתכננים כבר בקרוב להיות אבות, או שמא רק הרגע התחתנתם, אתם תרצו להבטיח את העתיד שלכם. ואנחנו לא מדברים רק על עתיד חיי הנישואין, אלא עתידכם באופן כללי. אז רגע לפני החתונה ואז גם הולדת ילדים לעולם, הנה כמה טיפים משני סדרי חיים.

אבות כמו אימהות, רוצים להבטיח את העתיד שלהם ולדעת שהכול יהיה בסדר. למרות שהחיים לא ממש צפויים, עדיין אפשר לנקוט בשלל צעדים כלכליים, משפטיים ואישיים כדי לנסות להבטיח עתיד טוב. אם למשל אתם חותמים על הסכם ממון לפני החתונה, אתם מצמצמים את הסיכויים לכל מיני מקרי בלת"מ לאחר החתונה. לא פעם, אנשים נדרשים לחלק את ממונם כתוצאה מגירושין. אם הסכם הממון חתום וברור לשני הצדדים בנישואין, יהיה אפשרי לצלוח את הגירושין בצורה אנושית יותר.

מה הוא הסכם ממון בכלל?

רגע לפני שרצים לדבר על גירושין, בואו נבין מה הוא בכלל הסכם ממון. הסכם הממון הוא הסכם חתום על ידי עורך דין, שבו חלוקת הרכוש בין הזוגות (במקרה של פרידה) היא ברורה. אם חלוקת הרכוש היא ברורה לשני הצדדים בנישואין, כולם יודעים בדיוק להיכן הם נכנסים, מה שלהם בטאבו ומה לא.

בפועל, הסכם הממון מאפשר לכם להנות מראש שקט. אתם הולכים לעורך דין, חותמים על הרכוש ששייך לכם, חותמים על הרכוש ששייך בטאבו לבני הזוג שלכם והכול מתנהל על מי מנוחות. אבל יחד עם זאת, לעיתים הסוגייה של הסכם ממון יכולה להוות טריגר למריבות וויכוחים.

צריך לדבר על הסכם ממון? תעלו זאת בשיחה בעדינות

אם אתם מרגישים שיש צורך להעלות את נושא הסכם הממון ביניכם, יהיה חשוב לעשות זאת בעדינות. זהו נושא שלא קל לעיכול אצל הרבה אנשים. נקודת המוצא של חלק מהאנשים היא, שלא סומכים עליהם ובגלל זה רוצים להחתימם על ההסכם. אם כך, תעלו את הנושא הזה ביניכם בעדינות.

עוד חשוב לציין, הסכם ממון חייב להיות חתום על ידי עורך דין. אתם לא חייבים להסתייע בעורך דין בדיני הנישואין, אבל זה בהחלט אפשרי ומומלץ. כלל אצבע הוא, שתמיד עדיף להסתייע בשירותיהם של עורכי דין הבקיאים בדינים הרלוונטיים לכם. 

מי מנסח את הסכם הממון?

בעוד שרוב האנשים יעדיפו שהסכם הממון ינוסח על ידי עורך דין, חלק אחר מהאנשים בוחר לנסחו לבד. כך או כך, אתם צריכים לזכור שכל עוד אין חתימה של עו"ד, בד"כ לא יהיה תקפות משפטית למסמך. אם אתם רוצים להבטיח את תקפות ההסכם בבית המשפט, תצטרכו לנסח את ההסכם אצל עורך דין, או לפחות להחתים את המסמך אצלו.

במבחן התוצאה, אנשים מוצאים שקט נפשי בחתימת הסכם הממון. אם אתם רוצים להבטיח את עתידכם, יש סיכוי שגם אתם תהיו מעוניינים לחתום על ההסכם. וכמחליטים לעשות זאת, מומלץ לבחור את עורך הדין ביחד. לכו ביחד לעורך דין, תתייעצו עמו ותבדקו מה הכי נכון לגביכם. אם אתם מגיעים עם נכסים משמעותיים לחיי הנישואין, הסכם הממון הוא כמעט הכרחי עבורכם. זכרו, כשאנחנו מתחתנים, אנחנו לא באמת יודעים מה צופן לנו העתיד.

צוות האבות

צוות האבות

צוות האבות מורכב מכמה אבות ישראליים אשר רוצים לספר לכם את הדברים החשובים ביותר בעולם שלהם, מהיומיום ועד לעולם המשפחה שלהם.

יש לך מה להגיד על זה?