האבות – המגזין של האבות בישראל, כי גם להם יש הרבה מאוד על הראש ביומיום, צריך מקום לפרוק

לגדול עם כלב – למה זה חשוב?

ללטף, להאכיל, לשחק, לתקשר ולהתפתח. גדילה לצד כלבים מספקת לילדים הזדמנות לרכוש כלים התפתחותיים שלא נמצאים באף משחק מחשב או צעצוע. העובדה שהכלב הוא חלק אינטגרלי מחיי הבית והמשפחה, מאפשרת לילדים להבין שיש גורמים נוספים בעולמם שצריכים מקום, חמלה והתחשבות ואפילו עושה טוב למערכת החיסונית. הנה כל הסיבות לגדול עם כלבים:

אמפתיה, הכלה וכבוד

ילדים בימינו נהנים משפע רחב של אפשרויות והזדמנויות כמו משחקים, חוגים, שימוש רב במסכים, למידה וחיי חברה. כל אלו מתקיימים בעולם שקצב החיים בו גבוה וכך גם הנטייה למיצוי מהירה במיוחד. ילדים שנהנים מאמצעי בידור זמינים ללא סייגים וגם ללא תיווך, משתמשים בהם כבר מגילאים מוקדמים מאוד כתחליף לכלים ומיומנויות התפתחותיים. הם לומדים שהמשאבים השונים נועדו לשרת אותם ותו לא ומפתחים דפוסי אופי תובעניים, שבאים על חשבון צורות חיים אחרות.

נוכחות של כלב בבית מאפשרת לילדים להבין שהם חיים בעולם הרמוני שבו לא רק להם יש מקום. הם לומדים לתקשר במהירות עם ההולך על ארבע וכיצד להתייחס אליו בכבוד ובאמפתיה. התקשורת שמתפתחת בין ילדים וכלבים תורמת לגדילה תקינה ולרמות גבוהות של אינטליגנציה רגשית ומגבירה את החשיבות במגע חם, בכבוד הדדי ובהתבוננות על מה שקורה סביב ולא רק על הצורך האישי של אותו ילד.

לומדים להיות אחראים

כלב בבית מאפשר לכל המשפחה ליצור מערכת יחסים של קבלה ונתינה שלא מתקיימת בדרך אחרת. הילדים לומדים כיצד להתחשב בצרכי הכלב ולטפל בו, להבין מתי הוא מרוחק ומתי הוא מעוניין בקרבה. הם לומדים כיצד להיות אחראים יותר ולדאוג לזולת, להגן על החלשים מהם ולהעניק אהבה שאיננה תלויה בדבר.

מפתחים תחומי עניין חדשים

אמנם אסור לראות בכלב כאמצעי בידור לילדים, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמשחק עמו והזמן שמוקדש לו מבטלים זמן רב מול מסכים או משחקים עצמאיים חסרי מעש ותכלית. כשמשחקים בכדור יחד או אפילו יוצאים לטיול בפארק, הרבה פעמים הכלב הופך לזרז שמאפשר להגשים זאת, בעיקר בעידן הטכנולוגי שבו קשה למצוא ריגושים אמיתיים שנמצאים בחוץ.

כלבים תורמים לבריאות

מעבר לתרומה ההתפתחותית, החינוכית והערכית של גדילה עם כלבים, יש לכך גם יתרונות רבים מבחינה בריאותית. מחקרים מהשנים האחרונות מראים שליטוף חיות מפחית סטרס ולחצים שונים ואפילו מאזן את קצב פעילות הלב והנשימות. מסיבה זו, טיפול בבעלי חיים הפך לנפוץ ואפילו מבוקש ויותר ויותר אנשים ממהרים לשלב כלב בחייהם ובחיי הילדים על מנת להפוך את הבית למקום רגוע ובעל התנהלות חיובית יותר.

בנוסף, ילדים שחיים מגיל מוקדם מאוד לצד כלב מפתחים עמידות מפני סוגים מסוימים של אלרגיה, אם כי הדבר לא מבטל חשיפה לגורמים אלרגיים שעשויים להגיע יחד עם הכלב כמו אבק שנדבק לפרווה הנושרת או טפילים שונים שעשויים לתקוף אותו. לכן חשוב לשמור על תחזוקה נאותה והיגיינה מרובה בבתים עם חיות מחמד, אך אפשר להסכים שהדבר בלתי נמנע ממילא בבתים שיש בהם ילדים.

גישה טובה לבעלי חיים, לטבע ולעולם החוויה התחושתית שבליטוף כלב, או בלמזוג לו אוכל לכלבים לצלחת מאפשרת לילדים להבין שכלב הוא בסך הכל יצור שבטוח ונעים להימצא סביבו. מסיבה זו, מתבטל חלק גדול מאוד מהחשש מפני בעלי חיים אחרים כאשר הילד לא חושש ממפגש עם צורות חיים נוספות או חושד בהן. הכלב מגביר את הרצון להיחשף לחיות נוספות ולהכיר אותן ויכול להיות הזרז המושלם ליציאה לטיולים מחוץ לבית, להליכות ממושכות, לפעילות גופנית, העשרה, תחומי עניין ותחושת אחריות אישית

צוות האבות

צוות האבות

צוות האבות מורכב מכמה אבות ישראליים אשר רוצים לספר לכם את הדברים החשובים ביותר בעולם שלהם, מהיומיום ועד לעולם המשפחה שלהם.

יש לך מה להגיד על זה?