האבות – המגזין של האבות בישראל, כי גם להם יש הרבה מאוד על הראש ביומיום, צריך מקום לפרוק

נהגת בשלילה? יש לזה פתרון

נהיגה בשלילה נחשבת לעבירה חמורה משני טעמים שמייד נפרט אך תחילה, הנה סעיף החוק שעליכם להכיר אם נהגתם בשלילה: סעיף 67 לפקודת התעבורה – "מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברישיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להשתמש בו, או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף שקלים, או שני העונשים כאחד". מה זה אומר ומה אפשר לעשות? על כך בשורות הבאות.

אז שללו לכם את הרישיון

שלילת רישיון היא סנקציה מחמירה, המוטלת על עברייני תנועה סביב עבירות נבחרות בלבד, אותן רואים המחוקק או מערכת האכיפה כעבירות חמורות, המחייבות עונש חמור בצידן. נהיגה בשלילה היא עבירה עוד יותר מחמורה מכל אלו, שכן היא משקפת זלזול מוחלט בחוק. אלא, שכאב לילדים ייתכן מאוד שנתקלת בסיטואציה בה פשוט לא הייתה לך ברירה והיית חייב לעלות על ההגה כדי להוציא את הילד מבית הספר או לבצע פעולה אחרת הקשורה בילדיך. במקרה כזה, בהחלט ייתכן שניתן יהיה להתחשב בך. מן הצד השני, נהיגה בשלילה לצרכים יומיומיים טריוויאליים לא תזכה לכל התחשבות. כפי שניתן ללמוד מלשון החוק שהבאנו לעיל, המחוקק רואה בעבירה זו עבירה חמורה במיוחד שבצידה מאסר בפועל של שלוש שנים עם אפשרות להוספת קנס משמעותי. ובכל זאת, אם נתפסתם נוהגים בזמן פסילה, יש מה לעשות.

אז מה עושים?

תחילה נבהיר, שהן מערכת האכיפה (המשטרה) והן מערכת המשפט (הפרקליטות ובתי המשפט) רואים את העבירה של נהיגה בשלילה בחומרה רבה מאוד. המשטרה משקיעה בהצבת מארבים לנהגים עם פסילה ובתי המשפט לא ששים לחוס על העוברים את העבירה. בהתאם לכך, אם נתפסתם אתם בהחלט רוצים להכיר בכך שתהיינה לכך השלכות. יחד עם זאת, עם עורך דין טוב תוכלו למזער את ההשלכות האלה למינימום. למעשה, תפקידו של עורך דין תעבורה במצב זה הוא לשכנע את בית המשפט שלא להטיל עונש מאסר בפועל ולבצע המרה למאסר על תנאי ואולי אפילו להפחית בקנס, לעיתים בצורה משמעותית.

יחד עם זאת, צריך להבין שתפיסתכם נוהגים בזמן פסילת רישיון אינה שנויה במחלוקת ואף בית משפט לא יתעלם מעבירה כזאת בגלל אלמנטים טכניים. המשמעות היא, שגם לשופט עצמו יש מרחב מוגבל של שיקול דעת ולרוב תצטרכו להציג סיבות טובות מאוד בכדי לקבל הקלה בעונש. אם זוהי הפעם הראשונה שנתפסתם נוהגים בזמן פסילה, עורך דין טוב יוכל למזער את העונש למינימום האפשרי, אך אם זוהי עבירה חוזרת, ייתכן שיהיה עליכם להתרגל לעובדה כי מאסר בפועל עומד לפתחכם וגם עורך דין מיומן יתקשה בביטול הגזירה. זה אולי מאוחר מדי להזהיר אתכם מפני ביצוע עבירה של נהיגה בשלילה אבל זה אף פעם לא מאוחר למצוא עורך דין טוב, שידע להשיג את המקסימום האפשרי עבורכם.

צוות האבות

צוות האבות

צוות האבות מורכב מכמה אבות ישראליים אשר רוצים לספר לכם את הדברים החשובים ביותר בעולם שלהם, מהיומיום ועד לעולם המשפחה שלהם.

יש לך מה להגיד על זה?